Конспекти уроків

 Урок  розвитку зв’язного мовлення

у 2 класі


Складання тексту – опису лисички
за питаннями і опорними словами


Тема. Складання тексту – опису лисички за питаннями і опорними словами.
Мета. Вчити складати найпростіший текст - опис за питаннями і опорними словами, добирати до тексту заголовок.
Формувати вміння стисло і послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі.
Вдосконалювати навички літературної вимови слів.
Збагачувати словниковий запас.
Розвивати мовлення, увагу, спостережливість, уміння працювати з додатковою літературою.
Виховувати бережливе ставлення до природи, любов до тварин.
Обладнання: малюнки: лисички, зайчика, білочки, їжачка, мишки, яблука, горіха, моркви, квітки; чорний ящик зі справжніми яблуком, горіхами, морквою, квіткою; картки із запитаннями і опорними словами; загадки, прислів’я.

Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Активізація опорних знань.
1.      Слово вчителя.
-          Сьогодні у нас урок розвитку мовлення. Нас запросили в гості.
Ми підемо вулицею, потім полем, далі – стежкою, яка доведе нас до лісу.
А ось хто запросив, дізнаємось, коли відгадаємо загадку.
                      Загадка.

В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її
                      (……)
-          Так, лисиця. Тож нас запросила в гості Лисичка. Ось вона.


(Малюнок лисиці).



-          А кого ж лісових мешканців вона запросила?
2.      Відгадування загадок.

Червонясту шубку має,
по гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст.
Як намисто- оченята…
Хто це? Спробуй відгадати.
(……)
-          Так, це Білочка.


(Малюнок білочки).
В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка,
Ніс- як чорний п’ятачок,
Очі-намистинки.
Здогадався,мабуть,всяк,
Що зовуть мене



(……)
-          Правильно, Їжачок.
(Малюнок їжачка).
Хвіст, як ниточка,
Сама, як калиточка,
А очі, як насіннячко.
Любить дуже ніч і тишу
Ця маленька сіра …

 (….)
-          Так, це Миша!
(Малюнок миші).

Я крилатий, я пухнастий,
золотистий і смугастий.
Над лужком танок веду,
дзвінко,весело гуду.


(…….)

Так,це Джміль

3.      Опис предметів.
-          Ці звірята підготували для Лисички подарунки. Давайте визначимо, хто з них який саме подарунок підготував.



             

Опиши подарунки, які принесли лисичці гості.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.      Вчитель.
-          Отже, ми з вами сьогодні поговоримо про нашу господиню – Лисичку. Згадайте, в яких казках вона є героїнею?

«Якою вона змальована у казках?


Фізхвилинка

2.      Робота у групах.
1 група.
Прислів’я про лисицю (учні зачитують).

2 група.
            Загадки про лисицю (учні зачитують).

3 група.
-          Зачитайте вірші про лисичку (учні зачитують).

4 група.
-          А що ви дізналися про лисичку як про тварину? (Учні зачитують інформацію).

ІV. Робота над твором.
1.      Вчитель.
-            Скільки цікавого ми дізналися про цю тварину – лисицю. Щоб не забути, яка вона наша лисичка, потрібно записати основні відомості в зошит.
2.      Робота над твором.
а) Добір та запис заголовка.
-          Давайте дамо назву нашому твору.

б) Відповіді на запитання.
-          Роздивіться уважно лисицю



-          на дошці, на партах малюнки лисиці).
Перед вами листівки з питаннями. За допомогою опорних слів складемо відповіді на них.




Питання
Словничок
Де живе лисичка?
У лісі, у норі, у дуплі.
Яка в неї шубка?
Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.
Яка мордочка?
Витягнута, гостренька, широка.
Які вуха?
Чутливі, маленькі, великі, невеликі.
Які лапи?
Короткі, великі, м'які.
Який у лисиці хвіст?
Довгий, пишний, красивий.
Як можна назвати цю тварину?
Хитра, прудка, обережна.


в) Складання усного твору.
Лисичка живе в лісі у норі. Шубка в неї руда, м’яка і пухнаста. Мордочка витягнута, гостренька. На голові невеликі, чутливі вуха. Лапи короткі та м’які.  Хвіст у лисиці довгий, пишний, з білим кінчиком. Цю тварину можна назвати хитрою та обережною.


3.      Запис відповідей у зошит.
Робота по групах (диференційно).
1 група (на партах зелені кружечки).
Записують твір самостійно.
2 група (жовті кружечки).
Складають речення твору, починаючи зі слів, які у картці підкреслені червоним кольором (перші слова в реченні).
3 група (сині квадратики).
Списують з картки – підказки речення з поданим початком, додаючи потрібні за змістом опорні слова.

Питання
Словничок
Речення
Де живе лисичка?
У лісі, у норі, у дуплі.
Лисичка живе….
Яка в неї шубка?
Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.
Шубка в неї ….
Яка мордочка?
Витягнута, гостренька, широка.
Мордочка …
Які вуха?
Чутливі, маленькі, великі, невеликі.
На голові … вуха.
Які лапи?
Короткі, великі, м'які.
Лапи ….
Який у лисиці хвіст?
Довгий, пишний, красивий.
Хвіст у лисиці …
Як можна назвати цю тварину?
Хитра, прудка, обережна.
Цю тварину можна назвати ….

4 група  (червоні кружечки)
За питаннями і словником опиши лисичку.

5.Зачитування творів учнів (з різних груп).

V. Підсумок уроку.

- Чи можна уявити з наших творів, якою є лисичка? (Відповіді дітей).
- Сьогодні на уроці з розвитку мовлення ми склали найпростіший твір - опис цієї тваринки. На слідуючих уроках будемо вчитися поширювати свої твори. Для того, щоб краще уявляти предмет, який описуємо і знати про нього більше.


Додатки до уроку

 Додаток 1

Питання
Словничок
Де живе лисичка?
У лісі, у норі, у дуплі.
Яка в неї шубка?
Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.
Яка мордочка?
Витягнута, гостренька, широка.
Які вуха?
Чутливі, маленькі, великі, невеликі.
Які лапи?
Короткі, великі, м'які.
Який у лисиці хвіст?
Довгий, пишний, красивий.
Як можна назвати цю тварину?
Хитра, прудка, обережна.

 Додаток 1


Питання
Словничок
Речення
Де живе лисичка?
У лісі, у норі, у дуплі.
Лисичка живе….
Яка в неї шубка?
Пухнаста, руда, золота, сіра, м'яка.
Шубка в неї ….
Яка мордочка?
Витягнута, гостренька, широка.
Мордочка …
Які вуха?
Чутливі, маленькі, великі, невеликі.
На голові … вуха.
Які лапи?
Короткі, великі, м'які.
Лапи ….
Який у лисиці хвіст?
Довгий, пишний, красивий.
Хвіст у лисиці …
Як можна назвати цю тварину?
Хитра, прудка, обережна.
Цю тварину можна назвати ….

















Немає коментарів:

Дописати коментар